Sunday, March 9, 2014

So Swedish

Życie bywa przewrotne i pełne niespodzianek. Czasami pisze scenariusze, których nigdy nie bylibyśmy w stanie sobie wyobrazić. Bywa różnie, ale dzisiaj chciałabym napisać o tym jak życie potrafi zaskoczyć pozytywnie. 
Jeszcze parę lat temu Szwecja kojarzyła mi się podejrzewam tak, jak większości osób - z IKEA, Astrid Lindgren i jej Fizią Pończoszanką... a poza tym jawiła mi się jako miejsce, gdzie jest zimno i ciemno przez długą część roku. Szwecję zaczęłam odkrywać najpierw od strony wnętrzarskiej, głównie dzięki blogom (myślę, że bloggerzy odgrywają ogromną rolę w promocji Szwecji na świecie). Jednocześnie zachwycałam się stylizacjami Alvhem, które były tak różne od tego, co widziałam wcześniej. 
Któregoś roku zdecydowałam się wybrać do Sztokholmu na krótkie wakacje, zamieszkałam wtedy na kilka dni w małym, ale niezwykle uroczym mieszkaniu w dzielnicy Vasastan. Wtedy też poznałam znaczenie określenia "sztokholmska łazienka" (czyt. tak mała, że aż trudno ją sobie wyobrazić, trzeba to zobaczyć). Miasto zauroczyło mnie totalnie. 
Aż trzy lata temu "życie" podsunęło mi ofertę pracy w stolicy Szwecji, a ja postanowiłam z tego skwapliwie skorzystać. Naprawdę, nigdy bym nie przypuszczała, że tak się życie potoczy i że to, co podziwiałam na obrazkach, będę mogła widzieć codziennie na żywo. Wnętrzarsko czuję się tu na pewno bardzo spełniona. 

Taka refleksja naszła mnie dziś, gdy znalazłam to oto wnętrze, które jest dla mnie kwintesencją tego, co we wnętrzach szwedzkie (a przynajmniej w dużej części).

1. IKEA
Trzeba przyznać, że wyjątkowo nobliwie prezentuje się w tym kamienicznym wnętrzu.
Rozpoznajecie tu jakieś znane elementy?

 2. TAPETA
Pojawia się we wszystkich możliwych pomieszczeniach, ale z umiarem, jako akcent.
Tym razem pięknie zdobi sypialnię.
W takim miejscu chciałabym się budzić!

 3. BIURKO VINTAGE
Lubi wędrować po całym szwedzkim mieszkaniu, a to w sypialni, innym razem w korytarzu przycupnie.
Nawet jeśli reszta wnętrza jest nowoczesna, to biureczko musi być vintage!

 4. PIEC
Często zachowany w starych kamienicznych mieszkaniach, czynny lub nie, zawsze stanowi przedmiot pożądania i często podraża cenę mieszkania. W tym mieszkaniu zachowały się aż  3 piece!

5. ZNALEZISKA Z PCHLEGO TARGU
Często lądują w pokoju dziecięcym, choć czasami trudno odróżnić stare od nowego. Wiele elementów współczesnego wyposażenia pokojów dziecięcych nosi znamiona vintage. Trudno znaleźć tu coś plastikowego. Królują szmaciane zabawki i drewno.

6. KUCHNIA, Z KTÓREJ NIE CHCE SIĘ WYCHODZIĆ
Kuchnia urządzona meblami modułowymi z Ikea dzięki ciekawie dobranym dodatkom nabiera indywidualnego charakteru. 


7. ŁAZIENKA
Nawet w pięknie urządzonym wnętrzu często po prostu nie grzeszy urodą. Styliści dwoją się i troją, by nadać jej ciekawszy charakter, ale stylu rodem z lat 80-tych nie zatuszują nawet ręczniki od Ralpha Laurena. No cóż, dobrze przynajmniej, jak jest funkcjonalnie.

 Źródło: Bjurfors
A wam z czym kojarzy się styl szwedzki prócz oczywiście wszędobylskiej bieli?
Pozdrawiam serdecznie z północy.
Marta

4 comments:

 1. to sztuka umieć zdawać sobie sprawę z tego, że jest coś dobrego i fajnego w życiu, i do tego w naszym życiu :)))

  ReplyDelete
 2. Mi Szwecja, oprócz oczywistości o których wspomniałaś, kojarzy się ze specyficzną szatą graficzną książeczek dla dzieci, Dniem Świętej Łucji no i glöggiem ;)

  ReplyDelete
 3. Witam :) Uwielbiam te skandynawskie wnetrza do tego stopnia, że już nie czekam na kolejne wpisy a szama buszuje po internetowych ofertach biur nieruchomości... Zachwycam sie za każdym razem kiedy widzę nową ofertę tym bardziej jak porównam je do naszych, rodzimych ofert... Dzień a noc... niestety... Najchętniej wracam do jednego wnetrza i powoli czuje się w nim jak u siebie... oto one http://www.alvhemmakleri.se/hem-till-salu/OBJ17735_1292542278/bilder tu tez sa tapety... i piece... obłędne...

  ReplyDelete
 4. Uwielbiam skandynawskie wnętrza...Szwecja to moja sąsiadka, więc mi się kojarzy dość miło...a najbardziej to z konikami Dala i IKEA :D

  pozdrawiam serdecznie
  Munia

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...