Saturday, June 3, 2017

Jak znaleźć mieszkanie idealne?

Z napisaniem tego postu nosiłam się już od jakiegoś czasu, a finalnym impulsem był komentarz pewnej osoby, która wspiera nas od jakiegoś czasu w tematach nieruchomościowych, kiedy to przy okazji rozmowy o kolejnym mieszkaniu do remontu osoba ta zapytała "jak wy to robicie, że wyszukujecie TAKIE mieszkania!?"(już wkrótce napiszę o naszym najnowszym projekcie).

Od razu zaspojleruję, że nie znajdziecie tu gotowego przepisu na to, jak idealne mieszkanie znaleźć, ale być może tych kilka spisanych tu przemyśleń pomoże inaczej spojrzeć na owe poszukiwania i ułatwi wybór. Przynajmniej taką mogę mieć nadzieję.

Ilustrację do dzisiejszych rozważań stanowić będzie oczywiście idealne mieszkanie na poddaszu ;)


Zdjęcia: Stadshem


Z IDEALNYM MIESZKANIEM JEST TROCHĘ TAK JAK Z KSIĘCIEM Z BAJKI, MOŻNA SZUKAĆ CAŁE ŻYCIE I NIE ZNALEŹĆ.


Co w związku z tym? Zaniechać poszukiwań? Czy wręcz przeciwnie, wzmożyć poszukiwania, zastosować inną z taktyk? Wbrew pozorom wybranie każdej z tych dróg może prowadzić do tego samego punktu - że będziemy przez cały czas tkwić w miejscu bądź kręcić się w kółko. Jaka jest zatem alternatywa? Jestem gorącą zwolenniczką tezy, że "zrobione, jest lepsze niż idealne", a żeby wprowadzić to w życie wystarczy, zmienić jedynie swoje nastawienie do poszukiwań. Przede wszystkim:

1. USTALIĆ PRIORYTETY

W etap poszukiwania mieszkania wkraczamy najczęściej z pełną listą oczekiwań co do ceny, rozkładu, lokalizacji czy metrażu itd. Sprecyzowane oczekiwania to pierwszy klucz do sukcesu, może się jednak okazać, że zadziałają przeciwko nam, jeśli ich lista będzie zbyt długa i będziemy sztywno obstawać przy spełnieniu każdego z nich. Dlatego tak ważne jest ustalenie, na czym najbardziej nam zależy, bez czego nie będziemy mogli absolutnie żyć i tym przede wszystkim kierować się w procesie selekcji.


Opowiem, jak to było w naszym przypadku. Mieszkania szukaliśmy łącznie ok. 3 miesięcy i finalnie zdecydowaliśmy się na to, które widzieliśmy po raz pierwszy ;) Warto było jednak przejść przez ten proces oglądania i w jednym z kolejnych punktów zdradzę dlaczego.
Zależało nam na mieszkaniu do remontu w kamienicy o dośc niskiej cenie za metr, by można było sobie pozwolić na kompleksowy remont. Te 3 w sumie warunki pozwoliły nam rozpocząć poszukiwania z konkretnym planem, na tyle szerokim jednak, że udało nam się znaleźć wiele mieszkań, które te kryteria spełniały. Jednym słowem, było z czego wybierać :)
2. BYĆ ELASTYCZNYM

Czasami warto przymknąć oko na pewne niedoskonałości, bo gdy odpuścimy, może okazać się, że zyskamy coś, czego zupełnie nie planowaliśmy.
 
Ponownie posłużę się naszym przykładem. Największą rzeczą, na którą przymknęliśmy oko to położenie mieszkania na 4 piętrze w budynku bez windy (wiem, wiem, dla wielu osób byłoby to zupełnie niedopuszczalne, ale na naszej liście priorytetów akurat się nie znalazło) oraz umiejsowienie mieszkania w płatnej strefie parkowania. I tu potwierdza się teza, że ustalenie priorytetów znakomicie ułatwia wybór). Za to umiejętność odpuszczenia na pewnych polach pozwala nam dzisiaj cieszyć się:
- trzema balkonami i tarasem (tego zdecydowanie nie planowaliśmy!)
- dwukrotnie większym metrażem niż poszukiwaliśmy
- pięknym, szarym piecem secesyjnym
- i wieloma jeszcze elementami, które dostaliśmy jako bonus.3. OGLĄDAĆ, OGLĄDAĆ!

Nawet jeśli wiemy dokładnie, czego szukamy, może okazać się, że rzeczywistość rewiduje nasze plany, niekoniecznie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Dlatego warto oglądać nawet jeśli na pierwszy rzut oka dany dom czy mieszkanie nie spełnia do końca  naszych początkowych oczekiwań.

Kiedy po raz pierwszy weszliśmy do naszego mieszkania stwierdziliśmy, że jest ciekawe, ale to niekoniecznie to jedyne. Dopiero po obejrzeniu kolejnych kilkunastu wróciliśmy do niego i przyznaliśmy, że na tle pozostałych ma jednak niewątpliwe zalety i że w tym punkcie powinniśmy przerwać nasze poszukiwania, bo znaleźliśmy to, czego szukaliśmy. Tutaj jedna uwaga, by nie zastanawiać się zbyt długo, bo może się okazać, że ktoś inny sprzątnie nam "nasze" mieszkanie sprzed nosa.


4 KIEROWAĆ SIĘ SWOIMI POTRZEBAMI

Kiedy poszukujemy mieszkania nagle znajduje się wokół nas mnóstwo doradców gotowych podpowiadać lub co gorzej odradzać, czego na pewno nie powinniśmy kupować. Dlatego tak ważne jest uświadomić sobie, na czym nam zależy i przy tym obstawać niezależnie od opinii innych.

Z takimi doradcami po drodze ku wymarzonemu mieszkaniu zetknęliśmy się również i my. Często byli to członkowie naszych rodzin, przyjaciele, znajomi, którzy ochoczo i przede wszystkim nieświadomie proóbowali nas odwieźć od powziętego planu. Wątpliwości zasianych było mnóstwo, a to że zbyt duży remont by nas czekał, a po co nam taki metraż, a to że rachunki za ogrzewanie doprowadzą nas na skraj bankructwa, a jeszcze mieszkanie w centrum w hałasie i smogu etc. Sami powiedzcie, po co nam to!? A po to, by spełnić nasze marzenia i wyobrażenia o mieszkaniu idealnym, które mogą diametralnie różnić się od tego, o czym marzą inni.


5. NIE PODDAWAĆ SIĘ WĄTPLIWOŚCIOM

Poddanie się wątpliwościom potrafi pokrzyżować wiele planów i utrudnić/uniemożliwić wybór, dlatego wszelkie pojawiające się na horyzoncie czarne scenariusze należy w ich zalążku stłamsić i nie pozwolić dalej się im rozwinąć ;)
Boicie się kredytu, braku możliwości spłacania go? Pewnie jest pewien odsetek osób, którym się to przytrafia z różnych względów, ale zdecydowana większość spłaca je regularnie mieszkając w swoich wymarzonych mieszkaniach.
Boicie się, że jeśli już zdecydujecie się na jedno z mieszkań może okazać się za chwilę, że pojawi się coś lepszego, jeszcze bardziej odpowiedniego. Pewnie jest taka opcja, ale co z tego jeśli wy już będziecie w tym czasie mieszkać w waszym wymarzonym mieszkaniu!  Nie warto tworzyć czarnych scenariuszy, a na każdy z nich znajdzie się na pewno jakiś racjonalny kontrargument.


6. IDEALNE MIESZKANIE TWORZYMY MY

Idealne mieszkania nie biorą się z próżni, tworzą je ludzie, które w nich mieszkają. Nawet jeśli to, co widzimy przed sobą nie jest idealnym wnętrzem, my możemy sprawić, by takim dla nas się stało.  
Jeśli pamiętacie nasze początki w mieszkaniu pod aniołem, jego wygląd pozostawiał wiele do życzenia i bynajmniej widok jaki się tam roztaczał, nie przypominał w żaden sposób ideału.Add caption

A na koniec chciałabym powiedzieć - nie szukajcie ideału, stwórzcie go sami!


Pozdrawiam
Marta

67 comments:

 1. Masz rację, to my sami tworzymy idealne mieszkanie, my już mieliśmy ich dwa, teraz zmienimy je po raz trzeci. Nikomu nie pokazywaliśmy i nie wspominaliśmy, bo chcieliśmy "doradców" uniknąć. Klucze odbieramy pod koniec września, a rodzina i znajomi jeszcze o tym nie wiedzą. Oglądnęliśmy przez dwa lata z przerwą, może 10 mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego i tylko to jedno zrobiło na mnie takie wrażenie, że od progu wiedziałam, że jest tym idealnym, choć miało być na pierwszym piętrze- jest na drugim (na pierwszym też było wolne, ale widok zadecydował)Czasami stawianie priorytetów nie ma sensu, trzeba oglądać i jeszcze raz oglądać. Pozdrawiam Iwona J.

  ReplyDelete
 2. Piękne wnętrza! :) Moim zdaniem mieszkania na poddaszu mają swój urok i można je w ciekawy sposób zaaranżować. Osobiście nie mieszkam w kamienicy, ale bardzo chętnie bym się do takiego mieszkanka wprowadziła ;)

  ReplyDelete
 3. Takie mieszkanie jak na zdjęciach to jak marzenie :) Dla mnie oprócz samego mieszkania jeszcze istotni są sąsiedzi. Trzeba być ostrożnym.

  ReplyDelete
 4. Idealne mieszkanie tworzymy sami, bo w końcu to kwestia indywidualna - to co nam się podoba nie musi innym. Po obejrzeniu zdjęć przedstawionych wnętrz, sądzę że już jestem bliżej idealnego wystroju :)

  ReplyDelete
 5. Znaleźć idealne mieszkanie to trudny temat. Podejrzewam, że bardziej jest to kwestia szczęścia niż własnego wyboru. Na szczęście prawie każde mieszkanie można dostosować do swoich potrzeb i mieć mieszkanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

  ReplyDelete
 6. Myślę, że żeby mieszkanie było idealne to trzeba je samemu od podstaw zaprojektować i wybudować ;P Jeśli kupujemy (wynajmujemy) to możemy tylko się starać jak najbardziej zbliżyć się do naszego ideału ;) Pozdrawiam
  Przy okazji zapraszam też do siebie na rabatdladomu.com.pl

  ReplyDelete
 7. Świetny wpis, bardzo ładnie i uroczo u Ciebie. Chętnie przytuliła bym takie cztery kąty.

  ReplyDelete
 8. Wow, te zdjęcia wnętrza niesamowicie przykuwają uwagę! Piękne!:) Marzy mi się takie wyjątkowe mieszkanie w kamienicy :) Być może kiedyś uda mi się znaleźć takie cudo jak twoje i stworzyć w nim idealne gniazdko na miarę moich potrzeb!:)

  ReplyDelete
 9. Mieszkanie na zdjęciach jest przepiękne! Ale poza tym, że powinniśmy się w nim dobrze czuć, to najważniejsze jest to z kim dzielimy cztery kąty :)

  ReplyDelete
 10. Śliczne są te wnętrza na zdjęciach! Uwielbiam stare drewno, dużo bieli w połączeniu z drewnem :)

  ReplyDelete
 11. Ciekawy poradnik dla osób poszukujących mieszkania! Warto ustalić kilka warunków brzegowych, a na resztę przymknąć oko, bo w przeciwnym wypadku poszukiwanie idealnego mieszkania mogłoby potrwać wiele lat albo nawet całe życie...

  ReplyDelete
 12. Pięknie wygląda styl skandynawski ale niestety nie do każdego mieszkania pasuje :)

  ReplyDelete
 13. Fantastyczne zdjęcia. Przepięknie urządzone wnętrze;) Ale znalezienie idealnego domu nie jest takie proste;(

  ReplyDelete
 14. Ja również uwielbiam skandynawski styl. Mieszkałam w Sztokholmie i zakochałam się. Teraz robię generalny remont i cały czas zastanawiam się nad pomysłami, które ptzychodza mi do głowy. Przedewszystkim jednak dla mnie łóżko jest najważniejsze,
  więc materac wymieniłam na materac ortopedyczny i dopiero teraz zaczynam się urządzać:)

  ReplyDelete
 15. Bardzo podoba mi się twój pomysł na idealne mieszkanie. Na pewno skorzystam.Sama chętnie się zainspiruje pisząc własnego bloga, również tak jak twój o domie a właściwie o domach :)

  ReplyDelete
 16. Bardzo podoba mi się twój pomysł na idealne mieszkanie. Na pewno skorzystam.Sama chętnie się zainspiruje pisząc własnego bloga, również tak jak twój o domie a właściwie o domach :)

  ReplyDelete
 17. Bardzo dobry post. Akurat poszukuję mieszkania, więc mi się przyda. Nie myślałam, że zakup mieszkania to tak ciężki temat, ale wiadomo, że jeśli wydaje się na nie potężne pieniądze to chce się mieć jak najlepsze. Obejrzałam już kilka i żadne nie zadowoliło mnie w 100%.

  ReplyDelete
 18. Wydaje mi się, że warto jest sobie czasem odpuścić myślenie w kategorii 'ideałów', bo łatwo jest się zafiksować i można łatwo przeoczyć naprawdę dobre mieszkanie:)

  ReplyDelete
 19. Bardzo fajny wpis i rewelacyjne zdjęcia :) Jedyne co, to ja bym zrezygnowała z dywanów - reszta jak dla mnie idealna :)

  ReplyDelete
 20. Świetnie wnętrze. Połączenie klasycznego stylu z nowoczesnym. Najładniej komponuje się kuchnia. Pozdrawiam

  ReplyDelete
 21. Świetne mieszkanie, pomysł z zaokrąglonymi oknami prezentuje się naprawdę doskonale na poddaszu :)

  ReplyDelete
 22. Cenne wskazówki, na pewno wielu się przydarzą :) A mieszkanie na zdjęciu cudowne!

  ReplyDelete
 23. Akurat z mieszkaniem na poddaszu mam złe doświadczenie. W lato upał był nie do zniesienia. Może była to wina dachu, ale niezbyt dobrze wspominam ten okres.

  ReplyDelete
 24. Pięknie urządzone wnętrze. Wspaniały pomysł z korkami umieszczonymi w ścianie. Pozdrawiam

  ReplyDelete
 25. Ja teraz kupuję swoje pierwsze mieszkanie. Również na 4 piętrze bez windy. Przeprowadzka mnie przeraża ;)
  Kupiliśmy mieszkanie pod miastem, bo właśnie zależało nam na niskiej cenie, by móc więcej dołożyć do remontu i wyposażenia. ale wszyscy pukają się w czoło,że mogliśmy dołożyć kasę i kupić w mieście. ale ważne że mi pasuje ;)

  ReplyDelete
 26. Mieszkanie moich marzeń :):) Podziwiam za pomysł...genialny. Pozdrawiam

  ReplyDelete
 27. Jeździłem po stronie i oglądałem setki razy zdjęcia. Piękne aranżacje. Prawdą jest, że idealne mieszkanie tworzymy my sami. Każdy ma swój gust i wedle gustu dostosowujemy mieszkanie. Ja osobiście nie wyobrażam sobie mieszkania w domu, ale w bloku, i to na parterze, z ogródkiem. Tak mam teraz, i tak będzie zawsze :) Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 28. Myślę, że nie da się znaleźć mieszkania idealnego, ale można sobie takie stworzyć. :)

  ReplyDelete
 29. Nie ma nic idealnego. Trzeba mieć duże szczęscie żeby znaleźć coś co się naprawdę bardzo podoba. Jednak można tak pozmieniać żeby było naprawdę pięknie.

  ReplyDelete
 30. To prawda, że nie ma nic idealnego no chyba, że chodzi o moje meble do przedpokoju! A tak na poważnie to ciężko zrobić idealne wnętrze tak żeby każdy nawet najmniejszy szczegół się w 100% podobał :P

  ReplyDelete
 31. Czasem nie posiadamy możliwości jeśli chodzi o wybór mieszkania, natomiast generalny remont sprawi, że poczujemy się w nim bardziej komfortowo.

  ReplyDelete
 32. Oooooo matko to mieszkanie jest booooskie, chyba się w nim zakochałam. Chociaż przecież moje cztery kąty też już nabierają rumieńców. Zapraszam do poczytania o tym; https://galeriaokazji.blogspot.com/2017/10/moje-wasne-cztery-katy.html
  Laura

  ReplyDelete
 33. W dzisiejszych czasach, aby zaprojektować mieszkanie idealne, warto postawić na elementy szklane. Balustrady, kabiny, lustra - to wszystko optycznie powiększa pomieszczenie i nadaje mu kunsztu.

  ReplyDelete
 34. Ooo matko, jakie piękne zdjęcia :o Jestem pod ogromnym wrażeniem :)
  Trafnie opisane.

  ReplyDelete
 35. Bardzo ciekawe rady. Najtrudniej jest wtedy gdy człowiek nie ma do końca określonych priorytetów i wówczas nie wie czego szukać, a co za tym idzie szukanie przeciąga się w nieskończoność...

  ReplyDelete
 36. Ja wreszcie uzyskałam zdolność kredytową i mogę znaleźć wymarzone mieszkanie dla siebie! Teraz jestem na etapie wyszukiwania ofert mieszkania kobierzyńska kraków i jak tylko znajdę to wymarzone to zabieram się za projekty i urządzanie! Nie mogę się doczekać!!

  ReplyDelete
 37. Krzesła w takim stylu w jadalni świetnie się prezentują. Podobną kolekcję widziałam w salonie w Białymstoku. Taka jadalnia na poddaszu to na prawdę świetny pomysł :)

  ReplyDelete
 38. Wnętrze w bardzo ładnym stylu muszę przyznać. Podobają mi się takie pomieszeczenia. Super

  ReplyDelete
 39. Fajne porady i piękne wnętrza na zdjęciach. Bardzo podobają mi się ciemne podłogi.

  ReplyDelete
 40. Bardzo fajnie się to prezentuje. Uwielbiam taki styl. Jestem pod wrażeniem.

  ReplyDelete
 41. Świetny blog. Lubię stronki o takiej tematyce. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

  ReplyDelete
 42. Bardzo przydatne porady na pewno zastosuje tą metodę jak będę miał kupować mieszkanie na pewno dużo ułatwi. A wnętrza są piękne.

  ReplyDelete
 43. Świetne pomysły na wybór odpowiedniego mieszkanie, dzięki za nie :)

  ReplyDelete
 44. Genialny wpis i porady na pewno wcielę w żyje powyższe porady :) Pozdrawiam

  ReplyDelete
 45. Idealne mieszkanie to takie w którym czujemy się bardzo dobrze i za każdym razem jak wracamy do niego to z przyjemnością :) Bardzo ciekawy artykuł i zdjęcia są przepiękne.

  ReplyDelete
 46. Przepiękne mieszkanie i bardzo fajnie i ciekawe porady :)

  ReplyDelete
 47. Bardzo dobre porady a wystrój mieszkania niczym z filmów.

  ReplyDelete
 48. A czy takie idealne mieszkania w ogóle istnieją? Jestem właśnie na etapie poszukiwania właściwego lokum i niestety nie jest to łatwe zadanie.

  ReplyDelete
 49. Efektu dla wnętrza dodają często dodatki nie tylko jakieś dekorację ale nawet i sam sprzęt AGD ten duży i mały.

  ReplyDelete
 50. Bardzo dobre porady i również warto rozważyć sposób finansowania zakupu mieszkania i do tego często przyda się rozmowa z ekspertem który będzie mógł doradzić. Zdjęcia są bardzo piękne.

  ReplyDelete
 51. Niesamowicie to wygląda, jestem pełna podziwu, marzy mi się takie, może kiedy w przyszłości jako drugie :( Kupiłam nowe mieszkanko z tarasem od pcg.pl ale bliżej mi obwodnicy niż centrum gdzie są takie kamienice, i niestety trochę głośno i ciężko mi na stałe przebywać w tym zgiełku dlatego wybrałam spokojniejszą okolice, ale naprawdę szanuję Twoją pracę !

  ReplyDelete
 52. Bardzo ciekawy artykuł i zdjęcia są przepiękne.

  ReplyDelete
 53. Beautiful image the building You chose well for the theme.
  casino online

  ReplyDelete
 54. By znaleźć idealne mieszkanie trzeba się jednak trochę natrudzić. Trzeba jednak przyznać, że na prawdę warto, gdyż szukamy w końcu naszego mieszkania, w którym mieszkać będziemy całe swoje życie ;)

  ReplyDelete
 55. Idealne mieszkanie to takie, które w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom, a te mogą być przecież różne. Dla mnie idealnym mieszkaniem byłoby takie, które posiada jak najwięcej wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Podobają mi się także mieszkania z ogródkiem, ale takie obecnie trudno znaleźć.

  ReplyDelete
 56. Wydaje mi się, że najlepszą opcją jest poszukać u dobrego dewelopera - oni znają się na projektowaniu mieszkań. Taka Nova Sołtysowicka robi przecież piorunujące wrażenie. Powiem więc z przekorą, że mieszkania idealnego się nie znajduje, one jest właśnie budowane dla Ciebie ;) Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 57. Dokonali napraw, nie obliczyli budżetu, potrzebowali pieniędzy na materiały budowlane. Biorąc pod uwagę, że kiedyś brałem to przez RacoonGo.com, kwota pożyczki była znacznie większa niż 3000. Udało mi się kupić wszystko i inwestować w terminy. Bardzo się cieszę, że teraz są takie organizacje, które chronią nerwy i upraszczają życie.

  ReplyDelete
 58. Piękne zdjęcia i ciekawe przykłady na dekoracje. Bardzo podoba mi się ten srebrny grzejnik, pomimo tego, że wygląda bardzo archaicznie. Zdecydowanie bardziej pasuje mi styl nowoczesny i prosty oparty o proste bryły i wzory, więc znalezienia miejsca dla takiego grzejnika będzie nie lada wyzwaniem :D

  ReplyDelete
 59. Idealnie mieszkanie trudno jest znaleźć, coś o tym wiem. Długo takiego szukałam. Niedawno trafiłam na ofertę sprzedaży mieszkań Gdańsk Jasień i jest to chyba to czego szukałam, przynajmniej w teorii :) Wykończenie to inna sprawa.

  ReplyDelete
 60. Dom przepiękny! Też urządzamy swoje własne gniazdko. Znaleźliśmy także w końcu materac do łóżeczka dla naszej najmłodszej pociechy więc niedługo juz się przeprowadzamy :)

  ReplyDelete
 61. Przepiękny dom i bardzo podobają mi się białe meble połączone z czarnymi dodatkami.

  ReplyDelete
 62. Wnętrze wygląda znakomicie dosłownie jak ze snów.

  ReplyDelete
 63. Przepięknie się urządziłaś, poddasze cudo!. Mi się podobają jednak najbardziej mieszkania z tarasem wrocław . We Wrocławiu już mieszkam jakiś czas, ale nie wyobrażam sobie teraz mieszkać w jakimś innym mieście! Pozdrawiam

  ReplyDelete
 64. Myślę, że każdy z nas ma całkiem inny gust i ciężko będzie znaleźć idealne mieszkanie dla każdego.. mnie z każdego stylu podoba się troszkę czegoś innego :)

  ReplyDelete
 65. Piękne wnętrze, dojrzałam też kilka ciekawych świeczek, pewnie ładnie nastrajają wam pokoje w ciepły wieczór :) Uwielbiam urządzanie wnętrza, to mnie tak uspokaja i pozytywnie nastraja :)

  ReplyDelete
 66. Świetne zdjęcia i bardzo pomocny wpis :) Krok nr 2 to świetna porada, czasem po prostu trzeba przymknąć oko na mniej ważne kwestie.
  Sama ostatnio borykam się z wyborem mieszkania i muszę przyznać, że jest to bardzo czasochłonny proces, w końcu inwestujemy w tym przypadku ogromne środki, więc nikt nie podejmie decyzji zbyt pochopnie. Na szczęście znalazłam niezłego dewelopera, który pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości (www)

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...