Tuesday, July 23, 2013

Szara eminencja i inne piece

Pokochałam go miłością od pierwszego wejrzenia - szary piec, który zdobi nasz przyszły salon. Z pierwszej wizyty w mieszkaniu to on najbardziej zapadł mi w pamięć ( to było pierwsze mieszkanie, które w ogóle obejrzeliśmy). Zdarzało mi się później widzieć piece dostojniejsze od tego, ale żaden z nich nie miał tak ciekawej barwy.




Kiedyś piec musiał posiadać dodatkową nadbudówkę, widać, że była jeszcze dodatkowa część, co stwierdziliśmy po obejrzeniu góry pieca. Albo tutaj znajdowała się jakaś rura. W każdym razie miejsce zasklepione było kafelkami z zupełnie innej parafii. Na szczęście i bez góry piec prezentuje się całkiem, całkiem :)

W sypialni (przyszłej) króluje zielony piec, niby podobny, ale z zupełnie innym zdobieniem. Ten piec również tu zostanie i mam nadzieję, że zyska na urodzie, gdy zniknie kanarkowe tło :) Poprzedni właściciel miał fantazję i nawet podłogę pomalował na zielono.





A ten pan będzie musiał niestety zwolnić miejsca schodom. Przyznam, że kolor tego pieca najmniej przypadł mi do gustu, więc nie będzie mi go aż tak bardzo żal.


Czy ktoś z was przerabiał kiedyś piec z elektrycznego i przywracał mu jego dawną funkcję? Chciałabym, żeby piece nie tylko tam po prostu stały, ale również by działały i mam nadzieję, że będzie to możliwe.
Pozdrawiam
Marta

18 comments:

  1. widziałam identyczny piec zielony kiedyś...,

    ReplyDelete
  2. Nie masz pojecia, jak dobrze mi się piece kaflowe kojarzą... Zapach ciasta z kruszonką w mieszkaniu babci, wspólne palenie w piecu... Zazdroszczę Ci bardzo i mieszkania i tych pieców własnie :-) Niech Ci dobrze służą! Niech w Twoim nowym mieszkaniu zawsze gości szczęście, usmiech i zdrowie! :-*

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dziekuje za mile slowa!
      W tych piecach niestety nic nie upieke, wiec jak zapach ciasta z kruszonka bedzie sie po mieszkaniu rozchodzil, to jego zrodlem bedzie raczej nowoczesny piekarnik :) Ale przynajmniej moze dawac cieplo.
      W kuchni kiedys musial stac piec kaflowy do gotowania i pieczenia, ale musial byc juz jakis czas temu usuniety...

      Delete
    2. Hihi, oczywiście moja babcia nie piekła ciast w tych piecach :-) Tylko tak jakoś mi sie kojarzy zapach ciasta + babcia + piec kaflowy )takie luźne skojarzenia) :-)

      Delete
  3. Trafiłam tu parę dni temu i chyba troszkę zostanę :) Piec to dla mnie wspomnienie wakacji u babci - zazdroszczę. Są cudowne ! I te drzwi ... To będzie wspaniałe mieszkanie :) pozdrawiam

    ReplyDelete
    Replies
    1. Zapraszam serdecznie :)
      Remont bedzie troche trwal, wiec zdaze wszystkich zanudzic smiertelnie opowiesciami remontowymi :)
      Co do drzwi - strasznie sie cieszylam, ze zostaly stare, ze ktos nie wpadl na "genialny" pomysl, by wymienic je na nowe!

      Delete
  4. Moja babcia miała piec kaflowy i nawet był bardzo podobny do Twojego,tylko jej był musztardowy :)
    Chyba byś musiała poszukać w necie jakiegoś fachowca od kaflowych,bo ja nie mam pojęcia co i jak ;P
    Ściskam

    ReplyDelete
    Replies
    1. Tak, mysle ze wielu fachowcow bedziemy musieli sie radzic. Moze nawet sprzedajacy poleci mi kogos, bo jest ekspertem w tematyce kamienicznej.

      Delete
  5. Ale cudo ten szary piec!!!Ja mam w domu piece i palę w nich zimą ,,,nie wiem co tam jest u Ciebie,ale po wyjęciu wkładu elektrycznego,myślę,że piec będzie sprawny.Oczywiście musisz piec wyczyścić,czyli wszystkie kanały w nim.Ja to robiłam,,,więc troszkę wiem ,,trzeba zacząć od góry,rozebrać tylko sam wierzch i spokojnie się dogrzebać do przeróżnych kanałów,ale tam jest niezły labirynt,,,trzeba to robić polewając wodą,,Nie będę się zagłębiać,,,bo pewnie weźmiesz fachowca,,,ale mam fotki,gdybyś była ciekawa środka:)Pozdrawiam!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Mysle ze prace nad przerobkami powierze fachowcowi, ale twoje fotki bardzo chetnie bym obejrzala!!! Jesli moge o nie poprosic na maila, to bardzo chetnie je obejrze!

      Delete
  6. Tą żółtą okrągłą kaflę z boku pieca,też trzeba odbić,bo tam jest kanał:))

    ReplyDelete
    Replies
    1. A co z nia sie robi po odbiciu? Do czego ona w ogole sluzy? Jestem totalna nowicjuszka jesli chodzi o temat piecy.

      Delete
  7. szara eminencja wygląda dostojnie:) a ten piec pod schodami to musi wylecieć? bo na pierwszy rzut oka wygląda, że się zmieści. No chyba ze chcecie mieć tam kręcone schody to musi wylecieć;)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Wlasnie nie za bardzo sie go da zostawic. Schody nie beda krecone, ale na pewno lamane, przytulone do sciany. Zeby sie wygodnie wchodzilo i wnosilo rzeczy na gore. Obecnie drabina wychodzi na sciane na gorze, wiec wchodzenie na poddasze jest dosc utrudnione :) W przyszlosci szczyt schodow musi konczyc sie w przeciwnym miejscu.

      Delete
  8. Przepiękne te piece! Sama bardzo żałuję, że moi właściciele niestety zlikwidowali wszystkie takie perełki. A ogrzewanie będziecie mieli również z grzejników? Bo na samych piecach to....hm... moja siostra tutaj mogłaby wiele powiedzieć...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Na szczęście piece to nie jedyne źródło ciepła w mieszkaniu :) Jest też ogrzewanie miejskie :)

      Delete
  9. Kilka lat temu mieszkałam w kamienicy, gdzie w mieszkaniu były piece. Pokój, który ja wynajmowałam, był tak ogromny, że zmieściła by się w nim niemal cała moja późniejsza kawalerka:) Stał tam piec kaflowy z "wkładką" elektryczną. Tak mi go było żal, że poprosiłam kolegę (dziś już mojego męża:)), by go naprawił. Trochę trudu go to kosztowało, ale o ile taniej było później, przyjemniej, bo ładnie trzaskał ogień i ekonomiczniej.

    ReplyDelete
  10. Piece laboratoryjne to urządzenia przeznaczone do realizacji zaawansowanych procesów termicznych w warunkach laboratoryjnych. Umożliwiają przeprowadzanie takich operacji jak suszenie, spopielanie, kalcynacja i topienie, z zachowaniem precyzyjnej kontroli temperatury. Dzięki zaawansowanej konstrukcji, piece te zapewniają stabilne i równomierne warunki cieplne, co jest kluczowe dla powtarzalności i dokładności wyników badań. Są nieodzownym narzędziem w laboratoriach badawczych oraz w przemyśle chemicznym i metalurgicznym.

    ReplyDelete