Sunday, November 17, 2013

Cegła w kuchni - mieszkanie Izy

Najczęściej goszczą u mnie wnętrza szwedzkie, ale dzisiaj chciałabym pokazać wam piękne wnętrze z Polski. O swoim mieszkaniu zgodziła się opowiedzieć Iza, która jakiś czas temu remontowała mieszkanie w kamienicy i poszukując wiadomości o cegle we wnętrzu trafiła na mego bloga. Dzisiaj mieszkanie Izy jest już po remoncie i pięknie się prezentuje. Iza zastosowała również cegłę na ścianie w kuchni i opowie jak materiał ten sprawuje się w kuchennym pomieszczeniu, o co często pytacie. Głos przekazuję teraz Izie.

O MIESZKANIU
Mieszkanie ma 60 m kwadratowych, składa się z salono-biblioteko-jadalni połączonych z kuchnią. Między salonem a kuchnią została wyburzona część ściany, a pod sufit wstawiliśmy drewnianą belkę tak na wszelki wypadek i do ozdoby ( choć ta ściana nie była ścianą nośną). Kolejne pomieszczenia to łazienka, sypialnia, pokój dziecięcy, długi korytarz zakończony całkiem sporą garderobą ( nie muszę mieć w domu szaf).


O REMONCIE
Remont trwał 3 miesiące, ale panowie fachowcy nie spieszyli się zbytnio i w międzyczasie robili jeszcze 3 inne fuchy.  Natomiast planowanie i organizowanie wszystkiego trwało jakieś pół roku. Zakupy robiłam głównie przez internet szukając okazji. Wykonałam "milion" telefonów poszukując  drewnianych okien w rozsądnej cenie, białych drzwi wejściowych, drewnianych drzwi wewnętrznych itd. Dzięki temu oszczędziłam sporo pieniędzy. Sami przygotowywaliśmy mieszkanie do remontu, robiliśmy tzw. demolkę: zrywaliśmy podwieszane sufity, szafy w zabudowie, kafle w kuchni i łazience, kolejne warstwy wykładzin z podłogi na korytarzu i w kuchni, wyciągaliśmy wszystkie gwoździe z tych starych podłogowych desek (o,j to była żmudna kontemplacyjna praca) Jedyne na co się nie odważyliśmy to samodzielne burzenie tej ściany między kuchnią a pokojem, to już zrobili "fachowcy".

O WYZWANIACH REMONTOWYCH
Największym wyzwaniem podczas remontu było wyburzenie tej ściany pomiędzy kuchnią a pokojem. Jak to w starych murach, człowiek nie wie czego może się spodziewać.... Na szczęście wszystko poszło gładko. Kolejne wyzwanie to ocalenie starej drewnianej podłogi w mieszkaniu, na szczęście się udało!, nawet w kuchni, gdzie musieliśmy wymienić 4 spróchniałe deski, a myśleliśmy, że będzie trzeba wymienić wszystko.
Jeszcze jedno wyzwanie to całkowita wymiana ogrzewania na piec gazowy 2 - funkcyjny i największy tu wyczyn - zamontowanie ogrzewania podłogowego w łazience, z którego jesteśmy teraz bardzo bardzo zadowoleni, a sadziliśmy, że w ponad 100 - letniej kamienicy to się nie uda.



O RATOWANIU PODŁOGI
Podłoga jest sosnowa, w niektórych miejscach z wielkimi szparami. Nasi rodzice dziwią się, że nie zakryliśmy tych okropnych szpar panelami, a my uważamy, że ta podłoga to największy atut mieszkania. Dużo zyskała ta podłoga też przez pobejcowanie jej na orzechowy kolor, przynajmniej z czasem nie stanie się żółta. Taka stara "dziurawa" podłoga jest też bardzo praktyczna! Każde wgniecenie, które robi dziecię swoimi zabawkami ginie wśród dziur po gwoździach i szpar!

Prawda, że piękna podłoga wyszła! Sama o takiej marzę...
O CEGŁACH
Najbardziej natomiast zależało nam na odkryciu starych ceglanych murów, co okazało się niemożliwe na ścianach działowych w mieszkaniu bo ich po prostu tam nie było. Mogliśmy odkryć je na ścianie kominowej (ten gruby mur, który jest w centrum mieszkania) ale baliśmy się nieszczelności przewodów kominowych i przedostawania się tlenku węgla. Mieszkanie samo zrobiło nam niespodziankę i kawałek cegieł sam się odkrył po jednej strony okna w trakcie jego wymiany.


Stół z krzesłami genialny!
O CEGLE W KUCHNI
W kuchni poradziliśmy sobie tak z cegłami, że wynalazłam w okolicy pana, który zajmuje się cięciem starych cegieł na płytki.  Kupuje cegły z rozbiórek, myje je, odgrzybia. Nam trafiła się cegła z 1830 roku. Nawet mogłam sobie wybrać każdą płytkę! Znalazłam jedną z odciskiem dłoni, który powstał w czasie formowania cegły.
Po 4 miesiącach użytkowania cegła sprawdza się dobrze. Przeżyła pryskający sos do spaghetti i kotlety schabowe. Ewentualne plamy jedzeniowe wycieram od razu ściereczką na mokro. Wychodzę z założenia, że skoro ta cegła wytrzymała 200 lat, to i moje gotowanie wytrzyma. Jeśli z czasem plamy stałyby się jednak widoczne to mogę zawsze potraktować cegły papierem ściernym (jak to robiłam na początku) i na nowo zaimpregnować. Wymyśliłam też taki system, że do większego chlapiącego gotowania będę stawiała koło płyty tacę, aby zasłoniła cegły.

Ciekawy pomysł na zaślepkę!

O CZYM TRZEBA PAMIĘTAĆ REMONTUJĄC KAMIENICĘ
Nie niszczyć tego co się zastało ( mówi ta, które wyburzyła ścianę :) , co jest pierwotnym zamysłem architekta. Najbardziej jestem "uczulona" na okna, np. jeśli oryginalnie nad oknami były łuki to nie można wstawiać zwykłych prostokątnych okien uzupełniając łuk jakimś plastikiem. Często też widzę w kamienicach ślady po zamurowanych oknach, bo pewnie pokoje były "nieustawne". Uważam., że jeśli już ktoś chce mieszkać w kamienicy to powinien zachować jej charakter, a jak lubi styl nowoczesny to umiejętnie połączyć go z "kamienicznymi" elementami.  

 
O EFEKTACH KOŃCOWYCH
Najbardziej jestem zadowolona z cegieł:) ocalonej starej podłogi, drewnianych dużych okien w salonie i kuchni. ( w sypialni i pokoju dziecięcym nie wymienialiśmy jeszcze okien na drewniane, zostały plastiki po poprzednich właścicielach i dla mnie różnica jest ogromna) A z tych internetowych zakupów to najbardziej cieszy mnie błękitna lodówka, nowa a kupiona za połowę ceny bo ktoś ją wygrał w konkursie!
Upolowana lodówka świetnie się prezentuje. I ten kolor!
Gratuluję Izie remontu, bo uważam, że wyszło super. Szczególne brawa za tak pieczołowicie odnowioną oryginalną podłogę. Mieszkanie ma niby 60 metrów, a wygląda na zdecydowanie większe. 
Pozdrawiam serdecznie
Marta



20 comments:

  1. Też mam cegłę w kuchni, ale białą :) Love it!

    ReplyDelete
  2. Super mieszkanie, a opis remontu dodał mi sił, bo akurat mam przestój spowodowany lekkim zniechęceniem... U mnie tez większość ludzi się dziwi, że zostawiłam podłogę ze szparami, zamiast ułożyć panele, z tym, że ja swoją potraktowałam białą farbą do podłóg, no i to, to już dla większości jest szok :)))
    Pozdrawiam Ania

    ReplyDelete
  3. znam to mieszkanie z WM, uwielbiam je jak i ich poprzednie.

    ReplyDelete
  4. Jak ja lubię takie klimaty
    pozdrawiam
    Kaśka z http://dompodbrzoza.blogspot.de/

    ReplyDelete
  5. Cegły, drewno nadaje taki wspaniały klimat...sama myślę, gdzie tu je wcisnąć, wkrótce i ja będę miała kuchnię, ale już wpadam w panikę jak zaczynam wybierać sprzęty agd a co będzie z resztą ojjj ojjj. Myślałam, żeby dać w kuchni cegłe tak jak jest w kuchni Izy, ale nie do końca mi to odpowiada i głowię się nadal gdzie i jak ją wtrynić. U Izy wyglada dość ciekawie bo jest na jednej ścianie...a to ptaszysko rozłożyło mnie na łopatki - fajowe jest! ;)

    ReplyDelete
  6. Dziekuje za ten wpis, planuje cegłę w kuchni ale przyznam, że bardzoi się tego obawiałam, tym bardziej gdy słyszałam tyle nagatywnych wypowiedzi a tu prosze można można :) nam trafiła się cegła z 1922 :)

    ReplyDelete
  7. Przepiękna cegła. Naprawdę niebanalnie wykorzystana :)

    ReplyDelete
  8. Można tylko pozazdrościć Izie takiego mieszkania.

    ReplyDelete
  9. I tak powinna wyglądać kuchnia!

    ReplyDelete
  10. Czy mogę prosić o opinię jak sprawdziła się cegła w kuchni po 3 latach użytkowania? Jesteśmy na etapie rozważania co położyć na ścianę i nie ukrywam, że trochę obawiam się jak cegła zniesie codzienne gotowanie. Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam :)

    ReplyDelete
  11. O! ja też podłączam się do pytania Leny Lu. Właśnie planujemy remont kuchni i cegła ma być na ścianie pomiędzy szafkami i przy płycie gazowej. Wiem, że trzeba ją zabezpieczyć/zaimpregnować, ale fajnie byłoby usłyszeć czy to się sprawdza przy codziennym gotowaniu? To jak?

    ReplyDelete
  12. kolorowa cegła

    http://retroplytki.net.pl/plytki-rainbow/10-plytki-rainbow.html

    ReplyDelete
  13. Też pomysłowo. Okrągłe stoły jak najbardziej. Tylko wolałabym kolor machoniowy.

    ReplyDelete
  14. Farby ciekłe? Najlepiej sprawdzają się te ze strony www.cromadex.pl - jak dotąd jeszcze mnie nie zawiodły!

    ReplyDelete
  15. Cyklinowanie to technika, która odświeża wygląd drewnianych podłóg, przywracając im pierwotny blask i piękno. Bez względu na to, czy jest to stara podłoga, która straciła swój dawny urok, czy nowa powierzchnia, która wymaga profesjonalnego wykończenia, cyklinowanie jest idealnym rozwiązaniem. Nasza firma oferuje usługi cyklinowania na najwyższym poziomie. Zajrzyj na naszą stronę http://cyklinowanie.szczecin.pl/, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy przemienić Twoją podłogę. Pamiętaj, że odpowiednio zabezpieczona i odnowiona podłoga drewniana może służyć przez wiele lat.

    ReplyDelete
  16. Zdecydowanie imponujące, jak zmiany w kuchni mogą przekształcić całe wnętrze i stworzyć zupełnie nową atmosferę!

    ReplyDelete